Nézzük az első penzumot!
Középiskolás koromban (szinte) kötelező tankönyv volt a Kis növényhatározó. Engem ez a segédkönyv teljesen zavarba hozott. Addigra már valamennyire a fejembe verték a Fejlődéselméletet és a Törzsfát. A Kis növényhatározó ezeknek a tudományoknak ellentmondani látszott. Pedig helyénvaló könyvecske volt. Megmutatta nekünk, hogy ha lehetőségek tömkelegével találkozunk ("ez a növény mi lehet?"), nem kell kétségbe esnünk, csak "mindössze" az osztályozás módszeres fegyverével kell rendet vágnunk a rengetegben. Megmutatta azt is, hogy osztályozási rendszerből nem csak egyetlen üdvözítő (a törzsfa), hanem több alkalmatos is létezik, s használható, használatos.
Az osztályozási rendszerek többsége döntési fa. A fa minden csomópontjában egy meghatározott döntési kritérium alapján hozunk döntést arról, hogy a csomópontból kiinduló ágak közül melyiket válasszuk, esetünkben melyik hangszercsoport felé haladunk tovább. Ahogy az egymás után következő döntéseket meghozzuk az adott hangszernek az adott kritérium szerinti tulajdonsága alapján, egyre közelebb jutunk a döntési fa adott hangszert képviselő levele felé.
A XIX. században kezdődött a világ hangszereinek rendszeres gyűjtése. A gyűjteményeket rendszerezni, a hangszereket osztályozni kellett. A legsikeresebb osztályozási rendszert Eric von Hornbostel és Curt Sachs 1914-ben vezette be. A rendszer osztályozási alapelve elsősorban a hang létrehozásának mikéntje, azután a hangszer felépítése és játékmódja. Próbáljuk meg besorolni egy ehhez hasonló a rendszerbe a magyar asztali citerát!
Az első kritérium, mint említettük, a hang keletkezésének módja, azaz, hogy mi kelti a hangot.
- Önmagukban hangzó hangszerek, azaz IDIOFONOK. Ilyenek pl. a bőrhártya nélküli ütőhangszerek, csörgők, stb.
- Rezgő hártya (membrán) kelti a hangot a MEMBRANOFON hangszerek esetében. Pl. az üstdob, és különféle dobok tartoznak ebbe a csoportba.
- Húrral ellátott hangszerek a CHORDOFONok. Igen, a citera ide tartozik.
- AEROFONOK a levegővel megszólaltatott hangszerek, pl. az orgonák, fúvósok, harmonikák.
- Végül ELEKTROFONok az elektromos árammal megszólaló hangszerek.
A következő kritérium lehet a chordofonok esetében a rezonátortest (hangszekrény) és a húr egymáshoz viszonyított helyzete.
- A húr szint közel merőleges a hangszekrényre: hárfafélék.
- A húr szint közel párhuzamos a hangszekrénnyel: citerafélék.
A citerafélék esetében:
- A hangszernek (rezonátor) törzse és azon túlnyúló húrtartó nyaka van: összetett hangszer. (Ide tartozik a lant család és a hegedű család.)
- A húr egyszerű test felett fut, nem nyúlik túl rajta: citeracsalád.
A citeracsalád esetében:
- Fogantyús (nyeles) citerák, pl. botciterák, csőciterák, stb.
- Nyél nélküli citerák.
A nyél nélküli citerák esetében:
- Cimbalomfélék: több húr, a húrok nem rövidíthetők játék közben. Pl.: psalterium, cimbalom, zongora.
- Kombinált citerák: több húr, a húrok vagy egyes (dallam-)húrok a hangszertestre vagy fogólapra helyezett érintőkhöz nyomva vagy nyergekkel vagy érintéssel rövidíthetők, egy húr a rövidítés hatására magasabb hangot ad.
A kombinált citerák esetében:
- Domború citerák: a hangszertest domborított: kin/khin, kotó, gu-zheng, stb.
- Laposciterák: a hangszertest felső rezonátorlapja lapos. Pl. hasábcitera (scheithold), magyar citera, német koncertcitera, stájercitera, mountain dulcimer, stb.
Nagyjából meg is érkeztünk. A magyar citera tehát a citerafélék osztályában a lapos dobozciterák érintőkkel ellátott csoportjába tartoznak. A magyar citerának sok hasonló, közeli európai rokona van.
Ez az osztályozás nem pontosan követi az Alasz sorozat Zene kötetét (Urlich Michels: Atlasz, Zene, Athenaum, ISBN: 978 963 9471 20 7), inkább Molnár Imre osztályozása (Molnár Imre: A citeráról mindenkinek, Antológia, 2000. ISBN: 963 7908 94 3, "A húros hangszerek fejlődése és sematikus rendszerezése" c. ábra, 31. o.) mentén halad, de attól is különbözik kissé. Más osztályozási rendszerekkel összehasonlítva látható, hogy minden osztályozási rendszer részben önkényes és szubjektív: az osztályozási rendszert meghatározó kritériumokat és azok alkalmazási sorrendjét az osztályozási rendszer fellállításakor megválasztjuk.
Mindenesetre látható, hogy a magyar asztali citerának előkelő közeli rokonsága van. ;)